State verbs, action verbs
Present perfect simple a present perfect continuous
Kiedy simple a kiedy continuous?
Niniejszy artykuł jest drugim z serii artykułów na temat czasów perfect. W pierwszym z nich – Present perfect a past simple – mowa była o tym, kiedy stosuje się czasy present perfect w ogóle. Teraz przyszedł czas na intuicyjne wyjaśnienie, który z czasów present perfect wybrać: present perfect simple czy continuous.
Present perfect a past simple
Jak zrozumieć czas present perfect?
W tym artykule chciałbym przedstawić intuicyjne, i nieco odmienne od tradycyjnego, wprowadzenie do czasu present perfect. Właściwie trzeba by mówić o czasach present perfect, bo są ich dwa: present perfect simple i present perfect continuous. Jednak, zanim zajmiemy się rozróżnieniem między nimi, warto uświadomić sobie intuicje, które są im wspólne, które leżą u podstaw obu. Dlatego pisząc „czas present perfect” będę miał na myśli to, co obu jego odmianom wspólne. Natomiast o różnicach między nimi mowa będzie w artykule Present perfect simple a present perfect continuous.
Present simple a present continuous
Jak intuicyjnie zrozumieć czasy present simple i continuous?
Jednym z pierwszych problemów, przed którymi stają uczący się języka angielskiego jest obecność dwóch czasów teraźniejszych: present simple i present continuous. (Na szczęście, wiadomość o istnieniu jeszcze innych czasów teraźniejszych dociera do nasz reguły nieco później, kiedy minie już pierwszy szok...) Pytanie, które zwykle sobie stawiamy brzmi: po co komu, u licha, dwa czasy teraźniejsze? Niestety, na to pytanie nie umiem odpowiedzieć (przynajmniej na razie...). Postaram się za to pokazać intuicje związane z tymi czasami, a także wydobyć na jaw podobieństwa do analogicznych polskich konstrukcji, nawet jeśli nie noszą one dumnej nazwy "czasu".
Punkty i okresy - krótkie wprowadzenie do czasów angielskich
Jedną z najważniejszych intuicji pomocnych w zrozumieniu funkcjonowania angielskich czasów jest rozróżnienie między punktami i okresami. Stosując angielskie czasy przyjmujemy najczęściej jedną z dwóch perspektyw: albo punktową, kiedy to skupiamy się na jakiejś chwili, albo okresową, kiedy chodzi nam raczej o jakiś przedział czasowy. Aby poprawnie używać angielskich czasów, warto wyrobić sobie nawyk pytania o to, jaką perspektywę czasową przyjąć. Trzeba bowiem uświadomić sobie, że tym, o co chodzi w czasach gramatycznych (tenses) jest właśnie czas (time). Stwierdzenie to, brzmiące może niezbyt odkrywczo z punktu widzenia języka polskiego, który używa tego samego wyrazu („czas”) na oznaczenie obu pojęć, ma bardzo istotne konsekwencje dla zrozumienia gramatyki angielskiej. Nie wystarczy bowiem odróżnienie między czasem teraźniejszym, przeszłym i przyszłym. Co bowiem począć z takim present perfect, odwieczną zmorą uczących się języka angielskiego? Czy jest to czas teraźniejszy, czy przeszły? Trochę taki, trochę taki?
IntuGrammar - Intuicje i algorytmy
Intuicje i algorytmy
Co to jest IntuGrammar?
IntuGrammar to cykl tekstów poświęconych angielskiej
gramatyce. Z jednej strony mają one za cel pomóc uczącym się języka
angielskiego w wyrobieniu odpowiednich intuicji językowych
stojących za wyborem różnych struktur gramatycznych. Z drugiej
strony, tam gdzie to możliwe staram się podać algorytm wyboru
odpowiedniej konstrukcji. Uważam bowiem, że umysł rodowitego
użytkownika języka ( w tym przypadku - angielskiego) również
stosuje takie (albo podobne) algorytmy. Tyle, że robi to tak często
i, na skutek wieloletniej praktyki, tak szybko, że wcale sobie tego
nie uświadamia. Mówimy, że robi to intuicyjnie. Intuicja bowiem, to
nieuświadomione wnioskowanie - działanie na skróty, czasem może
zawodne, ale na pewno bardzo szybkie. Intuicyjnie rozpoznajemy
sytuacje i intuicyjnie stosujemy do nich konstrukcje gramatyczne, a
także zwroty, idiomy, itd.